Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
“Fatih” İçin Beykoz’a Edirne Sarayı Yapıldı
Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, “Fatih” dizisinin dekorunu gezdi ve “Türkiye’de şimdiye kadar gördüğüm en büyük, enmasraflı ve en görkemli platonun “Fatih” için yapıldığını iddia edebilirim”dedi.

''Edirne Sarayı’nın içinde ne varsa, aynısını yapıyorlar eskiBeykoz Kundura Fabrikası’nın içindeki platoya...
Fatih Sultan Mehmet’in taht odası... Fatih Sultan Mehmet’in çalışma odası,yatak odası... Harem bölümü... Gülbahar Hatun odası... Çiçek Hatun odası...Sitti Hatun odası... Gülşah Hatun odası... Fatih Sultan Mehmet’in çalışmaodası, yatak odası...
Sadece bunlar mı?
Değil...
“Fatih” dizisi için yapılan diğer dekorlarsa şunlar:
Bizans Meydanı... Pantokrator Fethiye Kilisesi... Blakhernai Sarayı...Galata rıhtım... Cenova gemisi... Saray hamamı... Saray mutfağı... Haremtaşlık... Has bahçe...
“Fatih” dizisi için şimdilik oluşturulan farklı mekan sayısı 17...
Dizinin ilerleyen bölümlerinde senaryo gereği Topkapı Sarayı ve çevresi degirecek devreye...

Türkiye’deki en büyükplato
Hafta içinde Medyapım’ın ortağı ve Genel Müdürü Fatih Aksoy’la birlikte gezdikeski Beykoz Deri Kundura Fabrikası’nın içinde ve dışında “Fatih” dizisi içinyapılan yerleri...
Şimdiye kadar Türkiye’de yapılan platolardan sadece “Yalan Dünya”yı görmedim.
Onun dışında Düzce’deki “İpsiz Recep” dekorundan Kocaeli’ndeki “Son OsmanlıKıyam”ın platosuna, “Öyle Bir Geçer Zaman Ki”nin Beykoz’daki dekorundan “MuhteşemYüzyıl”ın TEM’deki platosuna, “Avrupa Avrupa”dan “Seksenler”e kadar bütünplato, dekor ve stüdyoları gezdim.
Türkiye’de şimdiye kadar gördüğüm en büyük, en masraflı ve en görkemli platonun“Fatih” için yapıldığını iddia edebilirim.
Platoyu dolaştığımız gün hummalı bir çalışma vardı her yerde... Bir taraftamarangoz atölyesi, bir tarafta demir doğramacılar, bir başka bölümde boyacılar,dekorcular...
Kostüm atölyesi ise başka bir yerde...
Onlar da dizi için yoğun mesaide...

“Fetih”tenkazandılar “Fatih”e harcıyorlar!

Eski Beykoz Kundura Fabrikası’nıniçindeki 2 bin 800 metrekare kapalı alanda oluşturulan Edirne Sarayı’nın içmekânlarının yanı sıra 5 bin metrekarelik Bizans Meydanı, 2 bin metrekarelik“Taşlık” ve “Has Bahçe” için yaklaşık 70 kişinin 1.5 aydır çalıştığını söyleyen“Fetih”in Tasarım Sorumlusu Servet Aksoy, “Bu gidişle bir aylık bir mesaisonunda bitmiş olur her şey” dedi.
Fatih Aksoy’a “Fatih”in platosu için ne kadar harcama yaptıklarını sordum,söylemedi.
“Kaz gelecek yerden, ördek esirgenmez” derler...
“Fatih” dizisi Eylül ayından itibaren sadece Show TV’de yayınlanmayacak.
Dizi, daha çekilmeden yurtdışına satıldı.
Faruk ve Fatih Aksoy kardeşler de, o yüzden vizyonda kaldığı 24 haftada6.536.697 seyirciyle kırılması güç bir rekoru eline geçirerek 55.568.890 lirahasılat yapan “Fetih 1453” filmine yakışır bir dizi için kazandıkları paranınciddi bir kısmını gözden çıkardı.
“Fetih 1453” filminin kadrosuna yapılacak takviyelerle çekilecek “Fatih”dizisinin senaryosu ve kostümleri hakkında en küçük bir bilgim yok.
O yüzden o konuda bir şey diyemem.
Ama Medyapım’ın hazırladığı plato için söyleyeceğim bir kelime var; o da şudur:
Muhteşem.”

Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.
L
Ara

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping